Yurtdışından Telefon Almak Avantajlı Mıdır?

Yurtdışından Telefon Almak Avantajlı Mıdır?

Yurtdışından Telefon Almak Avantajlı Mıdır?

Günümüzde herkesin hemen hemen aklına takılan bir soru olan yurt dışından telefon alınabilir mi?

Ülkemizde sürekli olarak artan döviz kurları, vergiler ve yine ek olarak vergilerden sonra üreticilerin eklediği kar marjlarıyla akıllı telefonların fiyatı epey yükseliyor. Amerika’da İPhone 6s, 649 Dolar Fiyatıyla satışa çıkarılıp satılmaya başlanırken, ülkemizde bu ücret 2699 TL’den en düşük başlıyor. Bu da uzun senelerden beri, yurtdışından telefon alma avantajını yaratıyor.

Yurtdışından Telefon Almak Avantajlı mıdır?

Yurt dışından satın alınan telefonlar, normal satılan telefonlardan farklı mı?
Bu firmaya göre değişiklilik gösterebilir. Bazı firmalar, bölgelere göre telefonlarında değişik işlemciler ve minik farklılıklar bulunduran yazılım paketlerini kullanmaya devam ediyorlar. Bölgelere göre oluşmakta olan en büyük farklılıklar neler derseniz eğer bunlardır.
Örnek verecek olursak Amerika’da Galaxy Note 3 Telefonunu alan birisi, Snapdragon 801 işlemciyle telefonunu kullanırken, ülkemizdeki Galaxy Note 3 ‘lerde Exynos 5 Octa işlemcisi kullanılmıştı. Ayrıca şebeke bağlantılarında da biraz ufak farklılıklar bulunabilir. Ancak bunları telefonu alırken, telefonun kutusundan bu farklılıkları rahatlıkla anlamanız mümkündür.

Asıl sorumuza gelelim: Yurtdışından telefon almak avantajlı mı yoksa dezavantajlı mı?
Yurtdışından telefon getirmek üzerine bir çok şey yazılıp çizildi, hatta geyiği bile yapıldı. Telefonun ücreti+ ABD yol parası + konaklama + vize ve pasaport ücretlerinin toplamı Türkiye’deki iPhone fiyatından dahada ucuza geliyor geyiğini büyük ihtimal herkes duymuştur.

Aşşağıdaki videodan SDN Ekibinin bu konu hakkında ki videosunu izleyebilirsiniz.

Her sene büyük katılım gerçekleştirilerek düzenlenen Mobil Dünya Kongresi hakkında bilgi almak isterseniz, buraya tıklayın

Beğen  
Yazar