Uzay Aracı Nedir? İlk Uzay Aracı Sputnik 1

Uzay Aracı Nedir? İlk Uzay Aracı Sputnik 1

Uzay Aracı Nedir?

Dünya’nın yüzeyi ve atmosferi dışında, dış uzayda çalışmak üzere tasarlanan insanlı ya da insansız olarak çalışabilen haberleşme, meteroloji, gözlem ve gezegen keşfi gibi görevler için kullanılan araçtır.

Uzaya Gönderilen İlk Uzay Aracı Sputnik 1

Sputnik 1, SSCB tarafından 4 Ekim 1957‘de uzaya gönderilen dünyanın ilk yapay uydusu ve Sputnik serisinin ilk uzay aracıdır. Sputnik 1’in uzaya gönderilmesi soğuk savaş yıllarında gerçekleşti ve süper güçler arasında yeni bir rekabet olan Uzay Yarışı‘nı başlattı. Sputnik 1, uzaya SSCB’deki (bugün Kazakistan sınırları içinde kalan) Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatıldı.

Sputnik 1, pilleri bitinceye kadar üç hafta boyunca sinyal gönderdi. Bundan sonra uydunun yörüngesi görsel olarak izlenmeye devam edildi. Yörüngesi gitgide alçalan Sputnik 1, fırlatmadan 92 gün sonra, 4 Ocak 1958‘de atmosfere girerek yandı. Sputnik 1, yörüngede 1.400 tur atmış, 70 milyon km yol kat etmiştir.

Sputnik 1‘in çeşitli kopyaları ve maketleri Rusya’da ve diğer ülkelerdeki müzelerde sergilenmektedir. SSCB’nin yedekleme ve test amacıyla dört ila yirmi kadar Sputnik 1 kopyası yaptığı iddia edilmektedir.

Sputnik 1

wikipedia.org ve tdk.gov.tr adresinden yararlanılmıştır.

Beğen  6
Yazar