Tren Nedir? Tren ile ilgili bilgi

Tren Nedir? Tren ile ilgili bilgi

Tren Nedir?

Kara ve demiryolu taşımacılığında önemli bir yere sahip olan tren, yolcu ve yük taşımakta kullanılan, bir veya birkaç lokomotif tarafından çekilen ve vagonlardan oluşan bir ulaşım aracıdır.

Dünya genelinde ilk olarak 1800’lü yıllarda İngiltere‘de kullanılmaya başlanmıştır. Ortaya çıkışı bir maden sahibi ve mühendisin iddiasıyla başlamıştır. Mühendis Richard Trevithick 10 ton ağırlığındaki demir yükü kendi yapmış olduğu buharlı makineyle raylı bir yol aracılığı ile Pennydarran’dan Cardiff’e kadar zorlanmadan taşıyacağını iddia etmiş ve iddiasında başarılı olmuştur.Ancak makinesini geliştirmede yetersiz kalmıştır. Daha sonraları bir başka İngiliz George Stephenson bu makineye peron, lokomotif ve vagon tasarımları çizmiş ve bunları gerçekleştirmiştir. 1825’li yıllardan sonra yük taşımacılığıyla birlikte yolcu taşımacılığı da yapılmaya başlanmıştır.

1831’de Amerika Birleşik Devletleri‘nde, 1832’de Fransa’da 1835’te Belçika ve Almanya’da 1837’de Rusya‘da ve 1848’de İspanya‘da demiryolu kullanılmaya başlanmıştır.

Eski Bir Tren

İngiltere'deki trenler

İngiltere’deki trenler

tdk.gov.tr adresinden yararlanılmıştır.

Beğen  
Yazar