Şahin Gözü (Hawk-Eye) Teknolojisi Nedir? Şahin Gözü (Hawk-Eye) Teknolojisi ile ilgili bilgi

Şahin Gözü (Hawk-Eye) Teknolojisi Nedir? Şahin Gözü (Hawk-Eye) Teknolojisi ile ilgili bilgi

Şahin Gözü (Hawk-Eye) Teknolojisi Nedir?

Şahin Gözü Günümüzde bir tenis maçı izlediğimizde bazı pozisyonlarda oyuncuların hakem kararlarına itiraz ettiğini ve bu itirazının değerlendirildiği görebiliriz. (diğer spor dallarında da aynı şekilde itiraz edilmekte fakat onların itirazları dikkate alınmamaktadır) İşte bu itirazın neticesinde baş hakem topun oyun alanında mı yoksa aut olduğunun belirlenmesi için şahin gözü(hawk-eye) adı verilen teknolojiyi uygulamaya geçirmektedir ve çıkan sonuca göre de karar verilmektedir. İşte diğer spor dallarından farklı olarak tenis sporunda şahin gözü(hawk-eye) uygulaması yapılmaktadır.

Sistem, bilgisayara bağlı saha çevresine yerleştirilmiş 8 kameradan oluşmaktadır. İşte bu kameralardan alınan bilgilere göre topun hızı ve düştüğü yer hakkında hesaplamalar yapılmaktadır. Daha sonra bu hesaplamalardan oluşturulan görüntüler ekrana yansıtılarak topun saha içine veya dışına çıkıp çıkmadığı daha objektif bir şeklide belirlenebilmektedir. Sistemin hassasiyeti 2–3 mm arasındadır. Günümüzde daha popüler olarak tenis maçlarında uygulanan bir sistemdir.

İşte şahin gözü teknolojisi yardımı ile topun içeride olduğunu gösteren bir görüntü

Bu teknolojiyle birlikte tenis sporunda oyunculara her sette üç itiraz hakkı verilmiştir. Oyuncular itirazlarında haklı olmaları durumunda haklarında bir azalma olmaz iken haksız olmaları neticesinde itiraz hakları birer birer azalmaktadır. Kısaca şahingözü (hawk-eye) teknolojisini açıklamaya gayret gösterdik.

Beğen  
Yazar