Otomobil Far İçi Nasıl Temizlenir

Otomobil Far İçi Nasıl Temizlenir

Otomobil farlarının içi, far yanarken ısınan hava içerisindeki tozların is oluşturmasıyla zamanla kirli bir görüntüye maruz kalmaktadır. Oluşan bu is, kirli görüntünün yanında farın aydınlatma özelliğinde de olumsuz etkiye sahip olur. Aydınlatma mesafesi düşer, net görüş azalır. Otomobil Far İçi Nasıl Temizlenir sorusu hakkında gerekli bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Otomobil Far Nasıl Temizlenir?

Otomobil far larının dış yüzeyleri sürücüler tarafından piyasada bulunan çeşitli solüsyonlar tarafından polisaj yapılarak temizlenebilir. Hatta diş macunuyla temizlemekte mümkündür. Ancak farların iç tarafı araç sahipleri tarafından temizlenmesi epey zordur. Bunun nedeni polikarbondan yapılan farların, dış şeffaf yüzeylileri alt kasadan kolay ayrılmaz, bir söküm ve temizlik sonrası doğru montaj işlemleri gerekmektedir.

Bu konuda uzman bir personelden yardım almak en sağlıklı yoldur. Piyasada far temizliği işi yapan birçok esnaf bulunmaktadır. Buralara gittiğinizde, ilk yapılacak işlem farın yerinden sökülmesidir. Söküm işlemi marka ve modele göre değişebilir. Bazı araçlarda önce tamponu sökmek gerekir. Far araçtan söküldükten sonra, farın mercek ve ampulüne ulaşıncaya kadar far sökümüne devam edilir.

Söküm işleri bittikten sonra, farların iç temizliğine geçilir. İçeride bulunan toz ve isler temizlenirken, nikelajlı kısımlara dikkat edilmelidir. Bu kısımlar çabuk hasar görüp soyulabilir. Bunlar için uzman personeller özel esanslı ilaçlar kullanmaktadır. Farın mercek kısmı da içerinden ve dışarıdan genellikle tozludur.

Mercek kısmı özel olarak sökülerek temizlenmelidir. Bazı merceklerin söküm sonrası arkasında bulunan ampul soketlerinin karardığı, temizlense bile eski görüntüsüne kavuşmayacağı ve aydınlatma mesafesini düşüreceğinden uygun parçayla değiştirilip yenilenmesi yapılmalıdır. Temizleme işlemi bittikten sonra, farın önce kendi içinde sonra da araca olan montajı gerçekleştirilir.

Tüm bu uygulamalar uzman personeller tarafından birkaç saat içinde gerçekleştirilmektedir. Otomobil farlarının iç kısımlarının 3-4 yılda bir temizliklerinin yapılması hem far ömrü için hem de güvenli sürüş için önemli olduğunu unutmamak gerekir.

Ek Bilgi

Eğer kir farın dış yüzeyindeyse aşağıdaki adımları takip ediniz.

Öncelikle nemli bez ile farın üzerinde bulunan tozları temizleyin.

Diş macununu göz kararı olarak fara sürün. Ardından bez yardımıyla diş macununu fara yedirin.

Son olarak farı su ile durulayın.

Beğen  
Yazar