Muhabbet Kuşu Nasıl Beslenir, Konuşur, Yıkanır

Muhabbet Kuşu Nasıl Beslenir, Konuşur, Yıkanır

Muhabbet Kuşu nuzun Konuşmasını İstiyorsanız Bunları Yapın!

Muhabbet kuşları papağan cinsine girmektedir. Konuşma özellikleri bu yapıya sahip olmalarından kaynaklanmaktadır. İnsanları dinlerken hafızalarına kelimeleri kaydedip insanların söylediklerini taklit ederler. Zamanla konuşmaları daha hızlı bir şekilde gelişir. Ardında kuşunuzun söylediklerini daha net algılarsınız. Evcil hayvanların,ev ortamına alışma süreleri daha hızlıdır. Çünkü insanlara karşı yabancı değillerdir. İnsanların samimiyetine, sevgisine yakın bir zamanda alışırlar. Hatta bazı hayvanların sahibine karşı sadakat duyguları daha hızlı gelişir. Kuş seçimi yaparken önce iyice bu kuşun nereden geldiğini ve cinsini öğrenmeniz iyi olacaktır. Çünkü bazı kuşlar farklı bir cinse sahip olduklarından istediğiniz niteliklere sahip olmayabilir, hatta hiç konuşmaya da bilirler. Bunun için inceleme yapmak, her zaman doğru sonuçları verecektir. Eğer sadece süs olsun ve konuşmasa da olur diyorsanız, yine evcil olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü bazı kuşlar sahibine zarar verebiliyor. Bu yüzden cinsini iyi seçmeye özen göstermeniz, daha iyi olacaktır.

 

Muhabbet Kuşu Nasıl Evcilleşirler?

Evinize aldığınız kuşun size hemen bir kerede alışmasını beklemeyin. Kuş öncelikle evin etrafındaki eşyaları ve evin içerisindeki şeklini hafızasına kazıyacaktır. Çünkü uçmak istediklerinde daha rahat kona bilecekleri bir yeri ararlar. Bu onların ev içerisinde ilk uçma deneyimleri olacaktır. Daha sonra biraz sahibine karşı korkular besleyecek, ondan kaçmak isteyecektir. Kuşun sahibi bir kuşa nasıl davranmasını gerektiğini bilirse, kısa sürede kuşun ona alışma olgusu, en yakın süreçte tamamlanacaktır. Böylece kuş, sahibine alışacak ve onun omzuna konmak isteyecektir. Kuş bu pozisyona geldiyse sahibine alışmış olacaktır. Evcilleştirmenin bir diğer örneği, kuşu avucunuzun içine alın. Daha sonra, parmak uçlarınızla birkaç dakika kadar kafasını okşayın. Onu sevdiğinizi hissettirin. Kuş bu duruma bir süre sonra alışacak ve korkmayacaktır.. Böylece sizin ona zarar vermeyeceğini anlayacak. Zamanla aranızda su sızmayacak, iki dost kadar yakın olacaksınız.

Muhabbet kuşu yetiştiriciliği

Muhabbet Kuşu ları Konuşmayı Nasıl Öğrenirler?

Öncelikle kuşun konuşmasını istiyorsanız, kafeste yalnız olmasına dikkat etmelisiniz. Kuş alırken yavru olması, erken konuşmayı kavraması anlamına gelmektedir. Eğitim ne kadar erken verilirse, kuşunuzda bir o kadar erken konuşmaya başlayacaktır. Kuş yavru olursa daha çabuk öğrenmeye meyilli olacaktır. Kuşunuzun konuşmasını sağlamanız için, her gün ilgilenilmeli ve ilk başta en kolay kavrayabileceği kelimeleri öğretmelisiniz. Mesela kuşlar ş,c,k,p harflerini daha çabuk öğrenirler. Bu yüzden onların diline hitap etmesini bilmelisiniz. İlk gün konuşmasını beklemeyin. En az 3 hafta gibi bir süre şarttır hatta bazı kuşlar ilk iki ay boyunca konuşmaz ve sahiplerini birden bire şaşırtırlar. Öğrenmiyor, algılamıyor demeyin. Çünkü en büyük hatayı ön yargı ile yapmış olursunuz. Biraz zaman geçecek ve onlar çok akıllı hayvanlardır. Yeri ve zamanı geldiğinde, bülbül gibi ötecek, bir insan gibi konuşmayı öğreneceklerdir. Bu konuda aceleci davranmadan sabırla kuşunuzu eğitmeye devam etmelisiniz. Kuşlar eğitime açık hayvanlar ne verirseniz onu sunarlar.

Muhabbet Kuşu ları Nasıl Yıkanır?

Kuşlar genel olarak kendileri yıkanmayı oldukça çok severler. Bu yüzden onların da temizliklerini sağlayabilmesi için, bir kaba bir miktar ılık su koyunuz. O suyu gördüğü zaman kendi banyosunu kendisi yapmaya çalışacaktır. Eğer kendiniz yıkaya biliyorsanız kuşu avucunuzun içine alın sadece ayak ile kuyruk tarafını temiz su yardımıyla durulayın. Kurulamasını kendi uçarak sağlayacaktır. Kuş bakımı, bazı kişilere zor gelse de, aslında çok eğlencelidir. Bu biraz hayvan sevgisine bağlı bir duygudur. Kuşunuzu seviyorsanız, zaten yeteri kadar ilgi göstereceksiniz. Kuşların çabuk hastalanmasını istemiyorsanız, sularına kuşçulardan aldığınız vitaminleri bir yada iki Damla kadar ekleyebilirsiniz. Bir de sakın tadilat ortamında ve cereyan da kuşlarınızı tutmayınız. Bu onların toz, toprak ve cereyandan hastalanıp ölmelerine neden olacaktır.

Muahbbet kuşu yıkanması

Muhabbet Kuşu larının Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Kuş yemleri kuşlar için en ideal besindir. Arada değişiklik olsun isterseniz kuşun seveceği gıdaları kafesinin bir kenarına koyarak, yemesini sağlayabilirsiniz. Genelde çoğu insan kuşlarına marul verir. Fakat marul kuşların göz sağlığına iyi gelmez. Bu yüzden acı ve asitli olmayan gıdalar verin. Mesela haşlanmış yumurta, havuç, salatalık, ekmek içi, erik, armut, elma gibi besinlerin hiçbir zararı yoktur. Kuşların daha iyi mide sindirimini gerçekleştirmesi için, kuşçulardan kuş kumu ile gaga taşı almayı ihmal etmeyin. Bir de kuşlarınızın kafesini fazla süslerle doldurmadan kafes içerisinde rahat hareket etmesini sağlamalısınız. Kuşunuzun beslenmesine ve sağlığına dikkat edin. Böylece kuşunuz hem sizi sevecek, hem de uzun yıllar yaşayacaktır. Konuşan kuş için en önemli eğitim koşulsuz sevginiz olacaktır. Eğer evinizde astım alerjisi hastası bir birey varsa köpek, kedi ve kuş gibi tüy döken hayvanları beslemenizi tavsiye etmiyoruz. Çünkü astım hastaları solunumlarını rahat gerçekleştiremezler.Muhabbet kuşları insanlara oldukça yakın sevgi dolu hayvanlardır. Onlara ne kadar ilgili olursanız, onlarda o kadar çabuk konuşmayı öğreneceklerdir. Onları yalnız ve kendi haline bırakırsanız çabuk ölürler. Onların uzun yaşamasının sebebi koşulsuz sevgi ve ilgi almalarıdır.

Muhabbet kuşu yumurtası

Beğen  
Yazar