İpek Böceği Yetiştiriciliği Hakkında Bilmedikleriniz

İpek Böceği Yetiştiriciliği Hakkında Bilmedikleriniz

İpek Böceği Yetiştiriciliği Hakkında Bilmedikleriniz

İpek böceği çocukluk yıllarında bir hobi olarak yapılabilir. Hem çocuklar bir hayvanın gelişimine, değişimine şahit olmakla genel kültür sahibi olur. İpek böcekleri kısa sürede büyüyen ince uzun bir tırtıldır. Gelişimlerini dört evrede tamamlarlar. Kuluçka, larva, krizslit ve kelebek dönemleri. Diğer taraftan özellikle giyim sektöründe çokça kullanılan ipeğin ticari anlamda değeri büyüktür. Bu nedenle bu kıymetli tekstil ürünün ham maddesi olarak ifade edebileceğimiz ipek böcekleri de aynı değerdedir.

Yetişme Koşulları

Dut ağacının olduğu yerlerde ipek böceği yetiştirilebilir. Tek besin kaynakları dut yapraklarıdır. Bunun sağlaması evlerde bir koli içinde yapılabilir. Koliye yapraklar yerleştirilir ve ipek böcekleri gözlenir. Yaprakları kemirerek kısa sürede büyürler. Soğuk istemezler. Ortalama 20-25 derece sıcaklıkta yetiştirilebilirler. Bununla birlikte nem bakımından küçükken yüksek sıcaklık ve neme dayanıklıyken ileri evrelerde daha düşük sıcaklık ve nem isterler.

Ortamın havalandırılması konusunda hassas olunmalı bol oksijen gerektiğinde hava sirkülasyonu olan ortam makbuldür. Bir de ışıklandırma orta seviyede olmalıdır. Ülkemiz iklim koşullarından ötürü ipek böcekçiliği için harika bir ülkedir. Daha çok Ege ve Akdeniz’de yaygın olup, Nisan-Mayıs aylarında aktif olarak yetiştirilir. Bunun yanında ipek böcekçiliği kullanım alanının genişliğinde ötürü iyi bir geçim kaynağıdır.

Bir Böceğin Koza Haline Gelme Mucizesi

İpek böceği belli bir büyüklüğe eriştiğinde ağzından çıkardığı sıvıyla etrafını sarmaya başlar. Koza diye adlandırdığımız bu mucizevi oluşumu dışarıdan kendisine doğru örer ve nihayetinde kaybolur. Bu aşamada kendi haline bırakılırsa iki üç haftada ömrü sadece bir gün olan kelebek olur çıkar.

Kozasının ipeğinden istifade etmek içinse eskiden beri bilinen kaynatma yönteminin yanında şimdi daha özel yöntemiyle böceklerin kozalarından ayrılması sağlanıp başka dut yapraklarında yaşatılır. İpek Böceği Yetiştiriciliği Hakkında Bilmedikleriniz konusuyla hep birlikte aydınlanmış belki de böyle bir girişim düşünenlere yol göstermiş olduk. Gelirinden ötürü tavsiye edilir bir faaliyettir.

Beğen  2
Yazar