Guatr Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Guatr Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Guatr Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tiroid bezinin iltihabına bağlı bir şekilde gerçekleşen rahatsızlıklar ve aşırı büyümeleridir. Tedavi için erken davranmak ise size avantaj sağlayacaktır ileri ki aşamalarda cerrahi müdahaleler de gerekebilir. Bu hastalık türünde tiroid bezi aşırı ve hızlı bir şekilde çalışarak hormon üretimini düzensiz olarak gerçekleştirmektedir.

Tiroid Bezinin Fazla Çalışması Sonucu:

  • İştah artmasına rağmen aşırı kilo kayıpları
  • Sık sık idrar yapmak
  • Seyrek adet görmek
  • Aşırı sinirlenmek
  • Gözlerde büyümeler
  • Aşırı terlemeler
  • Nabzın yükselmesi…

Belirtilerinin tamamı görülmeyebilir fakat birçoğu uyarı maksatlı ortaya çıkmaktadır. Tiroid bezinin fazla çalışması sonucu kendini hemen belli etmektedir. Ancak tiroid bezinin az çalışması da riskli ve kansere yol açabilecek niteliktedir.

Tiroid Bezinin Az Çalışması Sonucu:

Seste kısılmalar
Düzensiz ve aşırı adet görmek
Kabızlık
Soğuğa karşı direnç kayıpları
Güçsüzlük
Kilo alma…

Guatr Tedavi Yöntemleri ve Ameliyatı:
Tedavi yöntemi doktor ve hastaya bağlı olmak üzere 3 şekilde gerçekleşmektedir: İlaç tedavisi, cerrahi müdahale, radyoaktif iyot tedavileri olmak üzeredir. Bu seçenekler hastalığın derecesine bağlı olarak tespit edilip doktor tarafından belirlenir. Teşhis için geç kalınmış ve hastalık ilerlemiş ise, ameliyat kaçınılmazdır. Boyun bölgesinde cilt pililerine paralel olan bir bölgeden 3-4 cm kadar bir kesi yapılarak ameliyat başlar, çok acı verici bir ameliyat olmamakla birlikte, ameliyat sonrası boyundaki iz estetik ameliyatla düzeltilebilmektedir. Ameliyat sonrası ses kısıklığı ve yutkunmada sorunlar yaşanabilir ancak bunlar birkaç gün içerisinde etkisini yitirir.

Guatr Hastalığı

Beğen  
Yazar