Formula 1 Nedir? Formula 1 ile ilgili bilgi

Formula 1 Nedir? Formula 1 ile ilgili bilgi

Formula 1 Nedir?

Kısaltması F1 olan, Formula 1’i; tek kişilik, açık tekerlekli otomobil yarışlarının en yüksek düzeyini oluşturan yarışlar dizisi şeklinde tanımlayabiliriz. Bu yarışlar aynı zamanda “Grand Prix Yarışları” olarak da adlandırılmaktadır.

Formula 1; bir yol boyunca, her biri  “Grand Prix” adı ile anılan ve farklı ülkelerde özel yollarda koşulan yarışlardan oluşmaktadır. Yıl sonunda her grand prix yarışında toplanan puanlar neticesinde Pilotlar Şampiyonluğu ve Takımlar Şampiyonluğu (Otomobil Yapımcıları Birinciliği) ödülleri verilmektedir.

Formula 1 yarışlarının tarih sahnesine çıkışı 1920-1930’lu yıllar arasında düzenlenen “Avrupa Grand Prix” yarışlarına dayanmaktadır. Günümüzde yarışlar FIA (Uluslararası Otomobil Federasyonu) tarafından düzenlenmektedir. Günümüzde dünyanın en çok izlenen spor dallarından bir tanesidir.

Günümüzde F1 otomobilleri tek kişilik olup, sürücü yeri ile tekerlekleri açıktadır. Takımlar otomobilleri kendileri üretseler de, hemen hepsi büyük otomobil markalarının motorlarını, parçalarını kullanmaktadır. F1 otomobilleri, öteki bütün tek kişilik yarış otomobillerinden daha hızlıdırlar.

Beğen  
Yazar