Diyanet Borsa Hakkında Ne Düşünüyor

Diyanet Borsa Hakkında Ne Düşünüyor

Diyanet Borsa Hakkında Ne Düşünüyor

Diyanet Borsa, Yatırım araçlarından biri olan ve parayı bir anda katlama şansına sahip olunan bir oyun dolayısıyla ilgi görmekte ama şu var ki helal mi? yoksa haram mı? özellikle muhafazakâr kesim tarafından oldukça merak edilmekte.

Hangi yönde fetva verdi diye soracak olursak, yatırım yapacağımız holding veya şirket helal işler ile uğraşıyorsa oradan işlem yapmak caiz ama bunun aksi yani dinimizce uygun olmayan alkol, sigara, domuz alım satımı gibi işlere yatırım yapıyorsa bunun haram olduğu yönünde bizleri bilgilendirmekte. Sizce bu açıklama mantıklı değil mi? Aslında enine boyuna incelendiğinde bunun bir kumar ya da bir şans oyunundan farksız olmadığını rahatça anlamak mümkün ne zaman ne olacağı hiç belli değil ve kazanma şansı olduğu gibi kaybetme riski de mevcut.

Detaylı bir araştırma sonucunda kesin bir dille haram ya da helal dediğini söylememiz mümkün değil. Evet, hisse senedi alım satımı için kesin bilgi verebiliyorken oyunlar için bu söz konusu değil. Ama şu çok açık ki bu gibi oyunlara sıcak bakmamakta. Her an ne olacağı hiç belli değildir tıpkı kumar gibi. Güzel bir çıkış yakalamışken bir anda inişe geçebilir. Bu anlık mutluluklar ya da üzüntü verici haller yaşamamıza neden olabilir dahası şu ki yeni artış beklentileri için daha fazla bilgi araştırmaya bizi sevk eder zamanımızı bu yönde harcamak zorunda kalırız. Oynamak ayrıca bağımlılığa da neden olabilir. Sıcak bakmamasının daha birçok nedeni var ama en önemli olanlarından bir tanesi şu diyebiliriz aile ocaklarını söndürmesi mutluluktan çok mutsuzluk getirmesidir. Hayatını hiçe sayan insanlar dahi ol.

Ama ihtiyaten şunu da söylemekte gelir ve giderin karışık olduğu helal ve haramın birbirine karışabileceği adı üstünde bir oyundur. Bu açıdan uzak durmanın daha faydalı olacağını da bize bildirmekte ve bizi uyarmayı da elden bırakmamaktadır.

Beğen  1
Yazar