Script Nasıl Kurulur? Script Kurulumu Hakkında Bilgi

Script Nasıl Kurulur? Script Kurulumu Hakkında Bilgi

Script Nasıl Kurulur?

Bu yazımızda sizlere script kurulumundan bahsedeceğiz. Script Nasıl Kurulur İlk olarak rar içerisinde yer alan scriptimizi rardan çıkararak işe başlıyoruz. Daha sonrasında sistem içerisinde bir veri tabanı bulunuyorsa bir veri tabanı kurmamız gerekiyor. Veri tabanını bilmeyenler için kısaca anlatalım, veri tabanını şöyle kuruyoruz: Cpaneline girip yeni veri tabanı ve veri tabanı kullanıcısı oluştur diyoruz. Ücretsiz hostlarda kullanıcı kendiliğinden otomatik olarak oluşturulur, bunu da belirtelim.

Hazır Script Nasıl Kurulur?

Sonrasında genel olarak config. php dosyası hazır durumda bulunuyor oluyor. O dosyayı bulup veri tabanı bilgilerimizi giriyoruz. Daha sonra ftp programı kullanarak ya da mobilden yükleme gerçekleştiriyorsanız wap ftp sitelerinin herhangi birinden sitenize bağlanarak dosyalarınızı sitenize atıyorsunuz. Daha sonrasında sitenize girebilirsiniz. Siteniz kurulmuş bir halde sizi bekliyor olacaktır. Yalnız bazı durumlarda config.php’nin scriptlerde bulunmama durumu olabilmektedir. Bu gibi durumlarda include veya inc klasörlerine bakmanız sizin yararınıza olacaktır.

Script Kurulumunda Sistemsel Farklılıklar

Bazı scriptlerdeyse otomatik kurulum özelliği vardır. Bu şu demek oluyor. Scriptin bütün dosyalarını yüklemeniz gerekiyor. Yükleme sonrasında site adresinize girdiğinizde kendiliğinden kurulum sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu tarz scriptlerin kurulumu diğerlerine oranla çok daha kolay olacaktır. Dosyaların yüklenmesi işlemini tamamladıktan sonra site adresinize giderek kurulum kısmındaki adımları takip ederek kurulumu başarıyla sonlandırabilir ve sitenizi kurabilirsiniz.

Zaten çoğu scriptte kurulumun nasıl yapılacağı, hangi adımların izleneceği dosyaların içinde yer alır, oradan bakarak yapabilirsiniz. İçerisinde kurulumun nasıl yapılacağına ilişkin herhangi bir bilgi ve belge bulunmayan scriptlerin kurulması ise epey zor olabilir, uzun saatlerinize mal olabilir ve de çok çok büyük ihtimal bunlar problemli scriptlerdir. Bu, yani kurulumu içerisinde yer almayan ve kurulumu çok ama çok zor olan bu scriptlerle hiç uğraşmamak sizin için en iyisi olacaktır. İşte kabaca hazır script böyle kurulur.

Beğen  
Yazar